A Szovjetunió legáltalánosabb két részes álcaruhája 1975-től. Fontos megemlíteni, hogy NEM egyenruháról van szó. Erdetileg az egyenruhára ráhúzva, "álcaruhaként" kellett viselni, bár sok olyan képet is látni ahol csak egy csíkos felső (telnyaska, majka) van alatta (ezeken a képeken szovjet ejtőernyősök, vagyis VDV-sek, esetleg a haditengerészet katonái vannak)
Keletnémet (balra) és szovjet katona (jobbra). A szovjet katona KZS-t visel, a nyakánál látszik az alatta lévő M69/M73 (?) egyenruha.
(*M69/M73: a szovjetek standard egyenruhája 1969-től)
VDV-sek Afganisztánban
Olcsó, zsákvászon szerű hálós anyagának és a szovjet ruhaiparnak hála rengeteg példányt voltak képesek előállítani (a közhiedelemmel ellentétben nem szakad könnyen és nem is akad fenn minden bokrban). Gyártását a 90-es évek elején (körülbelül a Szovjetunió megszűnésekor) fejezték be.
A 90-es években és a 2000-es évek elején az orosz hadsereg előszerettel használta a kaukázusi konfliktusokban is, azonban mára már sokkal modernebb ruhák váltották fel (1-2 képen még feltűnhet napjainkban is).
Mintázatának (a ruhán található levelek) neve berjozka (angolul: berezka, oroszul: берёзка). Ennek jelentése nyírfa.
Rendkívül sokféle színben gyártottak KZS-t, legtöbbször zöld alapon sárga vagy fehér levelekkel, de nem ritka a szürkészöld vagy sárgás alap sem barnásabb levelekkel.
Álcázási képessége teljesen jó (szvsz. kiváló). A világos színű levelek a nap megcsillanásának köszönhetően olvadnak bele a környezetbe (különösen igaz ez a ruha elődjére a "felhőcske" és KLMK overálokra, amik kizárólag zöld alapon fehér levelekkel készültek)
Szett a 90-es évek elejei konfliktusokból (Transznisztriai konfliktus, Hegyi-karabah háború, Abháziai konfliktus)
Képek forrása: Internet